Systemy rozprowadzania ciepła

Promienniki gazowe a systemy rozprowadzania ciepła

Laicy, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć na przykład o nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu ogrzewnictwa, często odwiedzają internetowe fora w poszukiwaniu informacji. Mogą tam natrafić na fachową terminologię, którą niekoniecznie muszą znać.

Wśród takich tajemniczych, niezbyt wiele mówiących terminów, często pojawia się w Internecie skrót DGP. Co on oznacza? DGP to po prostu dystrybucja gorącego powietrza, a więc skrót pozwalający prowadzić dyskusję na temat ogrzewania, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i na halach fabrycznych.

W kontekście ogrzewania domów jednorodzinnych, coraz częściej właściciele domów poszukują nowatorskich, ciekawych, a przede wszystkim tanich rozwiązań, które pozwolą na utrzymywanie ciepła w sposób łatwy i przyjemny, nie obciążając przy tym zbytnio domowego budżetu.

Jednym z pomysłów na ogrzewanie pomieszczeń w domu jednorodzinnym jest kominek. Wiele osób zaprotestuje w tym momencie, twierdząc, że ogrzewanie kominkowe nie jest wcale niczym nowym, co więcej - nie jest to rozwiązanie zbyt wydajne.

Osoby wyrażające takie przekonanie zapewne pamiętają, że ogrzewanie kominkowe było możliwe tylko w odniesieniu do pomieszczenia, w którym kominek się znajdował. Tam ciepło utrzymywało się w największym stopniu. Możliwe było jeszcze ogrzewanie pomieszczeń bezpośrednio sąsiadujących, dzięki nagrzewaniu się ścian. Pomieszczenia znajdujące się na drugim końcu domu nie miały szans na to, by dotarło do nich ciepło pochodzące z kominka.

Dziś to wszystko ulega zmianie, bo dzięki kanałowym systemom rozprowadzania powietrza, możliwe jest łatwe połączenie wszystkich pomieszczeń z kominkiem, który generować będzie ciepło. Kanałowy system rozprowadzania powietrza zbudowany jest z wykonanych ze specjalnego tworzywa rur, które nie ulegają przegrzaniu i żadnym uszkodzeniom.

Podobnym systemem kanałowym można podłączyć wszystkie pomieszczenia nie tylko do zasilania kominkowego, lecz także do promienników gazowych, które ostatnimi czasy stały się niezwykle popularne. Promienniki kupowane są chętnie nie tylko jako urządzenia grzewcze, służące do ocieplania dużych powierzchni. Z takim założeniem były one początkowo produkowane, dziś już jednak wiadomo, że zakres możliwych zastosowań stale się rozrasta, a promienniki gazowe wykorzystuje się także w domach oraz poza nimi.

Promienniki gazowe mogą być bowiem instalowane także na świeżym powietrzu. Jest to pewne zaskoczenie, bo wydawałoby się, że takie rozwiązania są niemożliwe do zastosowania. Okazuje się jednak, że promienniki świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju ogródkach restauracyjnych, gdzie zapewniają klientom ciepło. W ten sposób, właściciele barów i restauracji mogą przedłużać sezon, w którym takie ogródki funkcjonują.

Wracając do kanałowego systemu rozprowadzania powietrza, dobrze jest wskazać, że z równym powodzeniem jest ono stosowane także na wielkopowierzchniowych obiektach, na przykład sportowych halach czy w magazynach. Dzięki temu, urządzenie grzewcze może być ustawione w jednym pomieszczeniu, skąd kanałami będzie generowało ciepło nawet do najbardziej oddalonych pokoi czy boksów.

Innym sposobem wyzyskania promienników podczerwieni jest możliwość zamontowania ich w wersji podwieszanej pod sufitem. Podwieszane promienniki są dużo bardziej wydajne od tych wolnostojących. Nagrzewają się w dużo krótszym czasie, nie zajmują dodatkowego miejsca, są nie do dosięgnięcia dla użytkowników, przez co zmniejsza się ryzyko ich awarii.

admin